Jak malować drewno? Sprawdzone porady

Malowanie drewna można przeprowadzić w łatwy i przyjemny sposób, pod warunkiem, że zastosujemy się do paru podstawowych wskazówek. Zanim przystąpimy do wykonania tej czynności, należy odpowiednio przygotować drewniane powierzchnie. To pomoże równomiernie i efektownie pokryć powłoki. W tym poradniku wyjaśniamy, jak malować drewno, aby służyło przez długie lata.

Malowanie drewna

Niezbędne narzędzia do malowania drewna

 • Wałek malarski do emalii szer. 10 lub 15 mm z rączką
 • Pędzel mały - włosie mieszane
 • Pędzel duży - włosie mieszane
 • Papier ścierny- gramatura 100-150
 • Uchwyt do papieru ściernego
 • Szpachelka
 • Kuweta malarska
 • Folia malarska
 • Taśma malarska
 • Szmatka
 • Mieszadło

Jak malować drewno – krok po kroku

Zabezpieczenie przed malowaniem

Przed przystąpieniem do malowania futryny wskazane jest dokładne zabezpieczenie ściany i podłogi przed zabrudzeniem. Do tego celu można użyć taśmy oraz folii malarskiej. Taśma powinna być przyklejona na suchą powierzchnię i odklejona najlepiej bezpośrednio po malowaniu. Zabezpiecza to przed oderwaniem taśmy razem ze świeżą warstwą farby.

Zabezpieczenie przed malowaniem

Przygotowanie do malowania

Przed malowaniem drewno należy delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie dokładnie odpylić przy użyciu pędzla lub szczotki. Powierzchnie wcześniej malowane: należy ocenić przyczepność starej farby do podłoża, mało spójne elementy zeskrobać, ubytki uzupełnić szpachlówką do drewna. Przeszlifować futrynę papierem ściernym w celu wyrównania oraz zmatowienia powierzchni, a następnie dokładnie odpylić.

Przygotowanie produktu

Do gruntowania należy użyć produktu Jedynka Pokost Lniany, rozcieńczonego w proporcji 1:1 Rozcieńczalnikiem niskoaromatycznym do wyrobów ftalowych i alkidowych marki Jedynka, i dokładnie wymieszać.

Gruntowanie powierzchni

Pokost należy aplikować wcierając go w drewno przy pomocy pędzla.

Gruntowanie powierzchni

Przygotowanie powierzchni

Po około 24 godzinach od gruntowania, w celu wygładzenia, powierzchnię futryny należy delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie dokładnie odpylić za pomocą pędzla lub szczotki.

Odpylenie powierzchni

Przygotowanie produktu

Do pomalowania powierzchni należy użyć emalii Jedynka Deco & Protect Drewno i Metal Mat. Bezpośrednio przed malowaniem produkt należy dokładnie wymieszać, a następnie przelać do kuwety malarskiej.

 

Malowanie

Futrynę zaleca się malować przy użyciu małego wałka malarskiego do emalii (szer. 10-15 cm) lub pędzla. Po ok. 24 godzinach od nałożenia pierwszej warstwy emalii Jedynka Deco & Protect Drewno i Metal Mat, powierzchnię należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym  i dokładnie odpylić. Następnie powtórzyć czynność malowania.

Malowanie futryny

Mycie narzędzi

Po zakończonych pracach malarskich narzędzia należy dokładnie umyć używając do tego celu Rozcieńczalnika niskoaromatycznego do wyrobów ftalowych i alkidowych marki Jedynka.

Mycie narzędzi
pl
zapisano.
został usunięty z listy.
dodano to twojej listy zakupów.
has been removed from your shopping list.
You have to choose a size.
You have to choose a amount.
You have to choose a color